I dag har vi lige sunget “Hvad er det der gør jul til noget særligt”. Men jeg tror det meget nemt kan siges, at når man er på Hover-Torsted Friskole, så er det stemningen, julehyggeaften, åben morgensang, nissevenner, nissehuer, julesange, julemusik, luciaoptog – ja kort sagt alt det både vores elever og forældre godt kan lide.

I dag havde vi Åben morgensang – med, tror jeg godt jeg kan sige, rekorddeltagelse af både forældre, mindre søskende, bedsteforældre og busbande- og kaffedame-medlemmer. Hvor var det bare hyggeligt. Tusind tak for jeres meget fine opbakning – også til vores julehyggeaften i sidste uge.

Vores nye bus er landet – og vi er nu i overgangsfasen til at skippe den gamle bus afsted. Der er lige nye ting der skal indlæres, automatgear, lade-kabel, en app der kan styre det meste osv. Men efter jul er vi 100% på el-bussen.

I næste uge har vi en helt almindelig skoledag mandag men tirsdag er lidt anderledes.

Alle børn møder ind til normal tid på tirsdag og alle børn har fri kl. 12.30. Kl. 11.30 går vi ned i Torsted kirke – og her er alle igen velkommen til at være med. Dagen vil være fyldt med morgensang, afsløring af nissevenner, fælles morgenmad, tid i klasserne, nedtagning af julepynt og rengøring. Så hvis man allerede nu ved at man skal have en del julepynt eller andet med hjem – så husk den store taske/pose:-)

Weekendrengøring

20. decemberLine og Klaus
Ida og Søren
13. januarElena og Claus
Bettina og Brian
20. januarKaroline og Morten
Katja og Michael