Tak for sidst:-) Tak for at være med til at gøre skuespillet om Ronja Røverdatter til en super god oplevelse for vores elever. Tak for opbakningen – også til bedsteforældre og venner af huset der så skuespillet om formiddagen.

At lave sådan et skuespil med alle eleverne er en proces. En proces der giver eleverne mulighed for at vokse og tage ansvar for sin rolle. Det kan være en rolle hvor man skal være fysisk på scenen, men det kan også være en rolle hvor man hjælper med kulisser, lys og lyd eller kostumer. Alle roller er vigtige for helheden af vores og jeres oplevelse. Ingen kan undværes.

I denne uge har de børn der går i Børnehuset haft en fridag fra skole – hvor de har været med Børnehuset i Bork Legeland. Samme dag havde de resterende elever besøg af Christine Dueholm der er uddannet trommeslager. Christine havde eleverne i to grupper, hvor begge grupper lærte at spille stomp. Der blev spillet på både spande, dåser, vandflasker og pinde. Ja det var kun fantasien der sætter grænser for stomp. Christine var bestilt igennem spillestedet Generator i Ringkøbing, der i forbindelse med Sundhedsugen havde fået nogle midler til at fremme fællesskab.

Årsberetning…

Årsberetningen ligger nu klar på friskolens hjemmeside.

Idræt ude…

Vi er nu startet med idræt udendørs igen her på friskolen. Vi har haft både sol, regn og blæst. Det er super vigtigt at ALLE børn – uanset alder – har tøj på efter vejret, og har skiftetøj med, hvis man nu skulle blive våd!

Sommerfest…

Husk at vi holder sommerfest torsdag den 22. juni kl. 18.00 – 21.00 her på friskolen. Fredag den 23. juni er en almindelig skoledag for eleverne – men hvor alle har fri kl. 12.30.

Weekendrengøring…

Lørdag den 29. aprilAnja og Tom
Helle og Rasmus
Lørdag den 6. majBirthe
Nadia og Jim
Lørdag den 13. majPernille og Michael
Sussi og Benny