2023 blev skudt i gang på en meget regnfuld aften. 2023 skulle på friskolen være skudt i gang med en “walk and talk” onsdag den 4. januar når eleverne kom tilbage. Men også den morgen stod regnen ned – og “walk and talk” blev til “speed dating” om julegaver og nytårsoplevelser i aulaen. Der blev snakket og fortalt til den store guldmedalje.

Onsdag morgen blev eleverne også orienteret om, at Maria er sygemeldt her efter juleferien. Hun har brug for at trække stikket og tænke på sig selv. Vi håber selvfølgelig at Maria er hurtigst muligt tilbage igen – men hun skal også tage sig den tid hun har brug for. Imens Maria er sygemeldt, dækker vi selv timerne og med stor hjælp af Peter S, der ikke skal på seminariet før efter vinterferien.

Fra tirsdag den 17. til torsdag den 19. januar tager jeg på lederkursus i Vingsted. Det er et lederkursus er der arrangeret af Dansk Friskoleforening. Anita Nørregård kommer og dækker timerne, så også her er vi godt dækket ind.

Affaldssortering

Lige før jul landede 3 ekstra containere her på friskolen. Det betyder at vi nu er begyndt at affaldssortere. Eleverne blev onsdag morgen præsenteret for det nye affaldssystem i klasserne og containerne. Hver klasse er nu udstyret med 4 affaldsenheder. Der bliver sorteret i; madaffald, plast/mælkekartonner, restaffald og papir/pap. Det betyder for jer forældre, at der ikke længere er papir/pap der skal køres på genbrugspladsen, når I har weekendrengøring. Eleverne har taget godt imod det, også selvom der nu dagligt er tre skraldeposer i klasserne der skal tømmes!

Nyt fra bestyrelsen

Rigtig godt nytår fra bestyrelsen 

Vi glæder os til at fortsætte det gode samarbejde med jer alle i 2023. 

Siddende rundt om bordet 

åbne sind, fokuserede tanker. 

Mødet starter, dagsordenen gennemgås, 

diskussioner føres, beslutninger tages. 

Bestyrelsesarbejde er ikke altid let, 

det kræver engagement og vilje. 

At tænke på andre, at følge drømme. 

at træffe gode valg for vores skole,  

I vores bestyrelse,  

er vi bare almindelige forældre. 

Men vi er også en hær af tænkere, 

planlæggere og praktikere. 

I vores bestyrelse, 

er der altid plads til et grin. 

Og selv om vi har meget forskelligt at ordne, 

så gør vi det altid med et smil. 


Men når vi står sammen, 

er vi stærkere end vi nogensinde kunne være alene. 

Vores fælles mål for øje, 

kan vi flytte bjerge, kan vi skabe forandring. 

For vores børn og vores skole. 

Vi glæder os til at fortælle jer en masse om bestyrelsesarbejdet som en del af det store forældremøde d. 9. februar.  Vi håber på STORT fremmøde. 

PS. Digtet er skrevet af en kunstig intelligens (Chat gpt – https://openai.com/blog/chatgpt/). Den volder store bekymringer for skoler og uddannelsesinstitutioner verden over, da den på få sekunder kan skrive fyldestgørende opgaver om praktisk talt ALT!  Det er både fascinerende og skræmmende. 

Weekendrengøring

Lørdag den 7. januarBirgitte og Brithon
Katja og Michael
Lørdag den 14. januarHeidi og Dennis
Luise og Thijs
Lørdag den 21. januarDiana og Peder
Helle og Sabit