Nyt fra friskolen…

Her er stille endnu. Kun en summen fra køleskabet i køkkenet og en enkelt elev der nok tager sig en morgenlur i sofaen. Kl. er lige nu 7.14 på sådan en fredag morgen. Men i løbet af formiddagen vil friskolen vrimle med katte, agenter, spioner, kniv og gaffel, gamle mænd, indianer og mange, mange flere. Vi skal nemlig slå katten af tønden i dag, fejre fastelavn og spise fastelavnsboller. I går havde vi en hel temadag om fastelavn, hvor 7.-8. kl. igennem en designproces har fået dekoreret tønderne, 5.-6. kl. har arbejdet med gærdej og fremtryllet fastelavnsboller mens 0.-4. kl. var i skoven og finde “ris” og har lavet de flotteste fastelavnsris, der lige nu står og pynter friskolen så flot. Men vores elever var allerede i mandags blevet sat sammen i par (stor/lille), hvor de sammen skulle finde ud af hvad de skulle klædes ud som. De skulle blot være “et par”. Det kan være at begge er klædt ud som gamle mænd eller måske salt og peber. Fantasien blev virkelig sat i gang hos vores elever. Alle udklædninger skulle godkendes, og i denne proces måtte enkelte grupper nytænke! Det var en helt fantastisk dag, hvor der var gang i alle værksteder. Der vil senere i dag komme billeder på friskolens Facebook og Instagram.

Vi er kommet godt i gang efter vinterferien. I onsdags blev vi testet for sidste gang. Så det er lidt mærkeligt at skulle skrive det – men nu er alt som før corona. Lidt mærkeligt når vi har levet med restriktioner i så lang tid.

Efterlysning…

Torsdag den 24. marts og fredag den 25. marts har lærerne og jeg et par dage, hvor vi planlægger det næste skoleår. I den forbindelse vil alle elever få fri kl. 12.30 om torsdagen (Børnehuset er orienteret). Men om fredagen mangler vi nogle forældre der kan være her på friskolen sammen med eleverne. Vi er selvfølgelig behjælpelige med at lave en plan for dagen og sørge for alt det praktiske osv. Er der nogen der har tid og lyst til at være lærer for en dag – så send meget gerne en mail snarrest til friskolen på; kontakt@hovertorstedfriskole.dk

Weekendrengøring…

Lørdag den 26. februar 2022Anna og Carl Ingeman
Naja og Kenneth
Lørdag den 5. marts 2022Bitten og Valter
Marijke og Jeppe
Lørdag den 12. marts 2022Carina og Kristoffer
Tina og Erik
Lørdag den 19. marts 2022Birthe og Jesper
Irina og Mads
Lørdag den 26. marts 2022Ann-Katrine og Leon
Yullia og Oleksandr