Hot News udkom godt nok i sidste uge, og det bliver ikke sådan fremadrettet, at den kommer hver uge, men der er lige lidt at skrive om, også i denne uge.
Siden juleferien har vi undværet Anne-Mette. Anne-Mette mistede i sidste uge sin far – og der går de varmeste tanker til hende og hendes familie i en meget svær tid. Anne-Mette er i dag vendt tilbage til friskolen.
I tirsdags startede Asta i vores 8. klasse. Asta kender allerede lidt til friskolen, da hendes lillesøster går i vores 6. klasse. Der skal lyde et varmt velkommen til Asta – vi glæder os til samarbejdet.
I den kommende uge skal Debbie på skiferie sammen med familien. Lea kommer ind og tager alle Debbies timer. I uge 5 skal Hanne på skiferie med hendes familie. Her dækker vi selv timerne mandag og tirsdag. Onsdag går vi i gang med vores teateruge.
Da teaterugen løber over 8 dage, ja så har børnene fri på lidt andre tidspunkter.
| Onsdag den 29. januar | Alle har fri kl. 12.30 Alle er på friskolen hele dagen |
| Torsdag den 30. januar | 0.-2. kl. har fri kl. 12.30 3.-8. kl. har fri kl. 14.35 Alle er på friskolen hele dagen |
| Fredag den 31. januar | Alle har fri kl. 12.30 Alle er på friskolen hele dagen |
| Mandag den 3. februar | Alle har fri kl. 12.30 0.-4. kl. er på friskolen hele dagen 5.-8. kl. er i hallen i Hover hele dagen (møder ind i hallen) |
| Tirsdag den 4. februar | Alle har fri kl. 14.35 Alle møder ind i hallen i Hover og er der hele dagen |
| Onsdag den 5. februar | 0.-2. kl. har fri kl. 12.30 3.-8. kl. har fri kl. 14.35 Alle møder ind i hallen i Hover og er der hele dagen |
| Torsdag den 6. februar | Alle har fri kl. 12.30 Alle møder ind i hallen i Hover og er der hele dagen |
| Fredag den 7. februar | Alle har fri kl. 12.30 Alle er på friskolen hele dagen |
Skuespil – vi søger fortsat……
Forberedelserne til årets skuespil er i fuld gang. Vi skal spille Aladdin. Er der nogen er ligge inde med flotte og farvestrålende kostumer som vi kan låne, så vil vi meget gerne høre fra jer. Vi skal også bruge en del gøgler-redskaber (et-hjulet-cykel, diablo m.m.), så giv også gerne lyd hvis I ligger inde med noget af det!
Referat fra summemøde den 13. januar
Vinkegemme: Du må ikke vinke når man ikke er med til vinkegemme.
Regler for klasseleg: Man kan ikke sige ned til de store lege.
Toiletter: Man skal rydde op efter sig selv.
Fodbold: Tina åbner fodboldbanen. Bolde på plads.
Evt.: Udeskral får et kursus på fredag.
Ris og ros: Debbie roser os.
Ordstyrer: Carl Emil og referent: Jonas
Seneste kommentarer