Solen skinner, fuglene synger, hængekøjerne er taget i brug og der er børn både på fodboldbanen, i gruset og på Tarzan-banen. Ja – foråret har ramt os. Forhåbentligt kan det så også tynde lidt ud i influenza og lus!
I mandags havde vi vores øve-dag i hallen, hvor årets program til vores Fællesskabsopvisning blev sat sammen. Børnene arbejdede utrolig godt – som altid – og lige nu holder vi bare træningen ved lige hver morgen efter morgensang. I morgen aften kan vores opvisning ses i Hover Fritids- og Kulturcenter. Vi glæder os til at vise hvad børnene har gået og puslet med.
I tirsdags havde vi en fantastisk temadag om Kroppen, og en dejlig tur til Ulfborg Svømmehal med hele flokken (i hvert fald dem der var raske).
I den kommende uge sender vi 8. klasse i Brobygning. Der skal ikke bygges fysiske broer, men de mentale broer til gymnasiet, handelsskole, tekniskskole osv. Herefter er de klar til at tage i praktik i en selvvalgt virksomhed.
Pædagogisk dag
Fredag den 4. april afholder lærerne pædagogisk dag, hvor det kommende skoleår skal drøftes igennem, planer skal lægges osv. Vi vil derfor høre, om der er nogle forældre der kunne være behjælpelig med at være hos eleverne den fredag. Vi skal selvfølgelig nok være behjælpelig med at sætte programmet sammen. Kunne det have interesse, så send gerne hurtigst muligt en mail til kontakt@htfri.dk.
Nyt fra bestyrelsen
Generalforsamling: kom, lyt og måske… stil op?
Kære forældre på Hover-Torsted Friskole,
Det er snart tid til generalforsamling (20. marts) – og ja, du er heldigvis valgbar til bestyrelsen. Det er alle forældre.
Det kræver ingen særlige kompetencer, blot motivation og interesse. Vi løfter i flok.
Generalforsamlingen er ikke kun for dem, der vil stille op – den er for alle forældre, fordi det er her, vi tager fælles ansvar for vores børns skoles fremtid.
Det er vigtigt, at du deltager!
Husk!
- Du må gerne foreslå dig selv😊
- Det er en god idé at spørge først, hvis du overvejer at foreslå andre (især de nyeste forældre).
Vi vil gerne undgå akavede overraskelser. Bestyrelsesarbejdet er sjovest, når alle er motiverede.
Vi glæder os til at se jer!
Bestyrelsen
Weekendrengøring
| Lørdag den 8. marts | Miranda og Thomas Camilla og Kasper |
| Lørdag den 15. marts | Marijke og Jeppe Signe og Danni |
| Lørdag den 22. marts | Carine og Kristoffer Nina og Jonas |
Seneste kommentarer