I denne uge kører vi den sidste almindelige undervisningsuge, jeg har i dag været til det sidste ledermøde i dette skoleår, vi jonglere mellem nuværende klasser og kommende klasser når vi snakker på lærerværelset, så meget er genekendeligt men så sandelig også mange beslutninger der skal tages. Jeg ved ikke helt hvorfor der år efter år kan komme bag på os, at der er meget vi skal nå i juni måned.

I næste uge skal vi mandag have 8. klasse til eksamen i Håndværk og design med en censor udefra. Det bliver spændende og forhåbentlig en god oplevelse. Mandag starter også den store nedpakning til vores lejr. Vi har øvet os i alt cykle – og lærerne er mere optimistiske her efter tre cykel-fredage. Så derfor cykler vi ikke på fredag til fællesidræt (og det er vist også noget med at de yngste har cykeluge i børnehuset). Alle elever skal dog fortsat huske at have vest med på fredag. Der er lavet lange lister over madindkøb og diverse aktiviteter. Torsdag på lejren skal vi sætte rekorder – her har vi nemlig vores årlige rekorddag. Tak for jer forældre for hurtigt at melde ind på hvad I kunne bidrage med til vores lejr. For – “uden mad og drikke – dur’ helten ikke”. Endnu engang tak.

Trailer…

Vi mangler dog fortsat en stor trailer der kan blive kørt ud til lejren tirsdag morgen med alt vores oppakning og hjem igen fredag formiddag. Skulle der være nogen der har tid/lyst/mulighed for at hjælpe os med det – så vil vi være meget taknemmelige.

Nyt fra bestyrelsen

Sommerfest

Vi modtager stadig tilmeldinger – frist d. 20. Juni til Helle på – 21902690

Forældreopgaver 2024/2025

I disse uger lægger vi sidste hånd på næste skoleårs forældreopgaver og vigtige datoer. I kan godt glæde jer. Det forpligtende fællesskab,  vi er en del af som forældre, er en STOR gevinst for vores børn og vores skole. Tak for det. I får det sendt ud inden sommerferien. 

Elevcomputer – OBS! Især vigtigt for forældre fra kommende 5. klasse og ned.

Bestyrelsen vedtog i 2022, at vi (efter nedenstående overgangsordning) fra skoleåret 2025/2026 skulle nå frem til, at alle elever fra 4. klasse medbringer egen pc. Det betyder, at i  skoleåret 2024/2025 skulle kommende 5. klasse og 6. kl. klasse medbringe egen pc.  De seneste år har vi tilbudt en fælles indkøbsløsning af refurbed computere.

MEN MEN MEN…. Da skolen også købte 20 nye computere i 2022, har vi i skoleåret 2024/2025 nok til at kommende 5. klasse kan fortsætte med at bruge de computere, skolen stiller til rådighed. Derfor har vi revideret planen således, at det kun er kommende 6. klasse, der skal medbringe til næste skoleår. 

Forældre i den kommende 6. klasse er kontaktet direkte. I andre vælger selvfølgelig selv, hvis I ønsker at jeres barn/børn skal have egen pc med inden😁

Gammel overgangsordning

2022/2023 – 7. og 8. klasse medbringer egen pc.

2023/2024 – 6. – 8. klase medbringer egen pc.

2024/2025 – 5. – 8. Klasse medbringer egen pc.

2025/2026 – 4. – 8. klasse medbringer egen pc.

Ny overgangsordning

2024/2025: 6. – 8. klasse medbringer egen pc.

2025/2026 : 5. – 8. klasse medbringer egen pc.

2026/2027: 4. – 8. klasse medbringer egen pc.

Vi håber, at kunne tilbyde fælles indkøbsløsning af refurbed computere fremover. I hører fra os næste forår. 

Hovedrengøring

Flotte nye klude,  top tunede støvsugere med rene filtre, rengøringsmidler i rigelige mængder – WHATS NOT TO LIKE?

Hovedrengøring er liiiige om hjørnet.. juuhuu… Vi håber, at alle forpersoner M/K har styr på tropperne.
Har I spørgsmål til jeres tjans, er I altid velkomne til at kontakte os i bestyrelsen.

Indlæg fra vores vikar…

Mandag d. 13. maj var en meget nostalgisk dag for mig, som frembragte mange følelser, men også søde minder. Den dag startede jeg, som vikar på Friskolen, hvor jeg fik lov til at overtage alle Marias timer. Da jeg mødte ind og skulle sætte mig på lærerværelset, var det den mest underlige følelse, når man var vant til at stå på den anden side. Jeg har også skullet vænne mig til at tage lærer masken på og at jeg ikke længere er elev. Jeg var meget nervøs for den første dag, vil børnene lytte til mig og vil de være interesseret i undervisningen? Men som dagen langsomt skred fremad forsvandt min nervøsitet og det skyldes helt klart alle de skønne børn der er på Friskolen og de fantastiske lærer. Børnene var meget interesseret i undervisningen og spurgte hvis der var noget de ikke forstod og de tog så godt imod mig. Det har helt klart også været nemmere når mange af børnene kender mig i forvejen, om det så er personligt, som tidligere elev, som gymnastik træner eller som vikar i Børnehuset. Et af de fag jeg har overtaget, er f.eks. madkundskab sammen med 5.-6. klasse. Vi har fået ansvaret for at lave skolemad hver tirsdag og det går strygende, vi har kastet os ud i at lave lasagnette, frikadeller med kartoffelsalat og skinkestænger som endte ud med at flette 54 små stænger. Det var et stort stykke arbejde, men børnene var så dygtige og tog det med oprejst pande. Man kan tydeligt mærke, at de har god erfaring i et køkken, så derfor er det intet problem for dem at lave mad til hele skolen. Derudover er jeg med til idræt hver fredag hvor vi lige nu har cykel tema så vi kan træne op inden Storelejr. De sidste 2 gange var 5.-8. klasse først med mig en tur i Hoverdal, hvor vi cyklede noget af den gule rute rundt. Vi endte med at cykle 15 km hvor det stod ned i stænger det meste af turen, men børnene tog det med et smil og vi endte med at have en skøn tur. Anden gang var vi en tur hjemme ved mig og så kage og spille spil, det endte så i lyn og torden så vi blev hentet. Nu ser jeg frem til en fantastisk storelejr med dem.

Bedste sommer hilsner fra Kathrine Strøm.

Referat fra summemøde…

Referatet kommer med i næste udgave af Hot News.

Weekendrengøring…

Lørdag den 15. juniBettina og Brian
Elena og Claus