Nyt fra friskolen…

TUSIND TAK for den kæmpe store opbakning til vores Høstmarked i lørdags. Vi har stadig armene helt oppe over hovederne. Tak for at I kom og var med til at skabe den gode friskolestemning og støtte op om vores elever. Det betyder rigtig meget både for dem og for os. Det er sjældent der er parkeringsudfordringer i Torsted – men det var der i lørdags:-)

Tak til vores to eksterne boder – ost fra Thise mejeri og pølse fra Vedersø Vildt, tak til alle der havde doneret frugt, grønt og andet til vores værksteder, tak for lån af halmballer (de er blevet flittigt brugt i denne uge også til at lege i) – og endnu engang tak til alle jer der gjorde en god handel. Når det samlede overskud lige er gjort op – for det bliver et overskud – så skal vi snakke med eleverne om hvad pengene skal bruges til. Det bliver helt sikkert noget sjovt og spændende, hvor fællesskabet også sættes højt.

I den kommende uge har Peter Ø en ferieuge – og vi dækker på bedste vis hans timer i fællesskab. Torsdag og fredag tager jeg – Tina – på ledertræf i Dansk Friskoleforening. Peter S vil dække mine timer.

Vejr-skifte…

Vejret viser sig nu som rigtig efterårsvejr. Det er stadig lunt, det blæser, det regner og to gange har vi oplevet tordenvejr i skoletiden. Det betyder også, at det måske lige et tid til at få tjekket op på børnenes garderober, så de altid har gummistøvler og regntøj på friskolen – samt tørt tøj i deres sorte stofpose.

Motionsdag…

Sæt allerede nu et stort X i kalenderen fredag den 13. oktober – for da afholder vi Motionsdag. Rammerne for motionsdagen er endnu ikke helt på plads – men vi kan love det bliver anderledes end det “vi plejer”. Har man lyst som forældre/bedsteforældre/naboer til at deltage – så er man altid hjertelig velkommen. Der skal nok komme mere information ud om dagen i næste uge.